NACE 43.221

Marginar og lønsemd i rørleggerarbeid

2 013 norske selskap i denne næringa. Driftsmarginen til median-selskapet var 4,4 %, altså det som blei igjen av omsetnaden etter at alle kostnader var betalte.

25 % av selskapa i bransjen hadde negativt driftsresultat dette året.

I kroner

Omsetnad og driftsresultat

Omsetnad og driftsresultat
Median-selskapetBeste tredjedel
Omsetnad6 184 841 kr6 358 379 kr
Driftsresultat268 241 kr983 469 kr
Omsetnad per tilsett1 766 277 kr1 958 160 kr

Omsetnad per tilsett er rekna på dei 885 av 2 013 selskapa som har oppgitt tal på tilsette, og som medianen av forholdet i kvart selskap.

Median, ikkje snitt. Eit snitt ville blitt dratt opp av dei største selskapa i bransjen, og sagt lite om eit vanleg selskap.

Fordelinga

Kva selskapa i bransjen tente

Ein tidel av selskapa låg under −6,8 %, og ein tidel over 17,2 %. Det er den reelle spreiinga i bransjen, ikkje eit snitt.

Beste mot svakaste tredjedel

Beste tredjedel
13,5 %
Svakaste tredjedel
−3,1 %
Spenn
17 prosentpoeng
Eigenkapitalandel
38,2 %median av 2 013

Storleik

Lønsemd etter storleik

Lønsemd etter storleik
OmsetnadSelskapMedian driftsmargin
1 til 5 mill.8703,7 %
5 til 20 mill.7574,7 %
20 til 100 mill.3365,3 %
over 100 mill.505,2 %

Selskapa er delte i omsetnadsband, med medianmarginen i kvart band. Band med under ti selskap er utelatne, fordi medianen då blir for ustabil til å vise.

Geografi

Kvar selskapa held til

Kvar selskapa held til
Oslo210
Trondheim33
Sandnes31
Drammen29
Kristiansand S27
Stavanger25

Dei seks poststadene med flest selskap i denne bransjen, etter forretningsadressa i registeret.

Offentlege kontraktar

Kven i bransjen vinn offentlege kontraktar

142 av 2 013 selskap i bransjen har vunne minst éin offentleg kontrakt sidan 2022, altså 7,1 %.

Dei som vinn omset for 37,4 mill. kr i median, mot 5,5 mill. kr for dei som ikkje gjer det. Det er 6,8× så mykje. Merk at det er ei skildring av kven som vinn, ikkje eit teikn på at kontraktane gjer selskap store; store selskap har òg lettare for å levere tilbod.

Kven som lyser dei ut

Dei 287 kontraktane vi finn, kjem frå desse oppdragsgjevarane oftast.

Kven som lyser dei ut
Rogaland fylkeskommune21
Forsvarsbygg13
Vestland fylkeskommune13
Vestby kommune11
Viken Vest Innkjøpssamarbeid (VVI)11

Kontraktane kjem frå Doffin og TED. Innhaustinga vår er ikkje komplett, og TED dekkjer berre kontraktar over EØS-terskelen, så tala er eit golv og ikkje ei fasit. Vi seier kva vi finn, ikkje kva som finst.

Spørsmål og svar

Vanlege spørsmål om rørleggerarbeid

Kva er normal driftsmargin i rørleggerarbeid?
Driftsmarginen til median-selskapet var 4,4 %, altså det som blei igjen av omsetnaden etter at alle kostnader var betalte. Halvparten av dei 2 013 selskapa i utvalet låg over, og halvparten under.
Kva skil dei beste frå dei svakaste i rørleggerarbeid?
Den beste tredjedelen hadde ei driftsmargin på 13,5 %, mot −3,1 % for den svakaste. Spennet er 17 prosentpoeng, og det er innanfor same næring, same land og same år.
Kor mange selskap er det i rørleggerarbeid i Noreg?
Vi har innleverte rekneskap for 2 013 norske selskap med denne næringskoden og minst ein million kroner i omsetnad. Det reelle talet er høgare, sidan kvilande og heilt små selskap er haldne utanfor.
Kor mykje omset eit selskap i Rørleggerarbeid per tilsett?
Median-selskapet i Rørleggerarbeid omset for 1,8 mill. kr per tilsett. Talet er rekna på dei 885 av 2 013 selskapa som har oppgitt tal på tilsette.
Kor mange går med underskot i rørleggerarbeid?
25 % av selskapa i utvalet hadde negativt driftsresultat.
Kor stort er eit typisk selskap i rørleggerarbeid?
Median-omsetnaden er 6,2 mill. kr. Halvparten av selskapa ligg mellom 2,9 mill. kr og 15 mill. kr.
Kor mykje betyr offentlege anbod i rørleggerarbeid?
142 av 2 013 selskap, altså 7,1 %, har vunne minst éin offentleg kontrakt sidan 2022. Dei omset for 37,4 mill. kr i median, mot 5,5 mill. kr for resten.

Vidare

Nærskylde bransjar

Andre bransjar i same gruppe

Metode. 2 013 selskap registrerte på næringskode 43.221 (Rørleggerarbeid) med innlevert rekneskap og minst ein million kroner i omsetnad. Tala kjem frå Brønnøysundregistera og er offentlege. Driftsmargin er driftsresultat delt på driftsinntekter.

Alle tala er frå 2025-rekneskapa slik dei står i Brønnøysundregistera. Året kjem frå rekneskapsperioden, ikkje frå når rekneskapet blei levert, så kvart selskap er med med det året tala faktisk gjeld.

Vi viser eitt tverrsnitt og ingen trendlinje. Basen har brei dekning for 2024 og 2025, men berre eit lite og ikkje-tilfeldig utval for åra før. Ei kurve over lengre tid ville difor målt kven vi tilfeldigvis har samla inn, ikkje kva som skjedde i bransjen.

Selskap med under ein million i omsetnad er haldne utanfor, fordi kvilande aksjeselskap elles trekkjer medianen. Vi publiserer ikkje ei bransjeside før vi har minst 30 selskap.

Dette er ei skildring av bransjen, ikkje ei rangering av selskap. Vi namngjev ingen enkeltselskap her.

2 013 selskap · Brønnøysundregistera · Opne anbod i bransjen